Nuori jalkapalloilija Yael Trepy tehohoidossa uintionnettomuuden jälkeen
Cagliarin 20-vuotias ranskalais hyökkääjä Yael Trepy on joutunut tehohoitoon Sardiniassa sattuneen uintionnettomuuden jälkeen. Hänet hoidetaan Sassarin Santissima Annunziatan siviilisairaalassa, jossa hän on italialaismedian mukaan keinotekoisessa koomassa. Tapaus sattui sunnuntai-iltapäivänä Porto Cervossa sijaitsevassa huvilassa, jossa Trepy vietti vapaapäivää joukkueensa Coppa Italia -voiton jälkeen. Paikallisten tietojen mukaan hän menetti tajuntansa uima-altaassa, veteen pääsi vettä keuhkoihin ja hänet vedettiin vedestä ennen kuin pelastuspalvelut hälytettiin paikalle.
Trepy intuboitiin ja kuljetettiin helikopterilla sairaalaan, jossa hänen tilaansa seurataan tarkasti. Cagliari on vahvistanut pelaajansa olevan teho-osastolla, mutta ei ole kommentoinut tarkemmin olosuhteita. Seura kertoo olevansa jatkuvassa yhteydessä lääkäreihin ja Trepyn perheeseen sekä pyytää kunnioittamaan heidän yksityisyyttään. Seura on viestinyt tukensa myös sosiaalisessa mediassa.
Trepy siirtyi Cagliarin akatemiaan vuonna 2022 ranskalaisesta US Creteil-Lusitanos -seurasta ja debytoi seuran edustusjoukkueessa kuluvan vuoden aikana tehden heti avausmaalinsa. Hänellä on jo useita Serie A -otteluita tilillään, ja helmikuussa hän allekirjoitti pitkän sopimuksen, joka ulottuu kesään 2030. Tilanteesta odotetaan lisätietoja sairaalasta ja seuralta myöhemmin.
-
Cagliari's Trepy in intensive care after reported pool incident
Yahoo! Sports -
Er liegt auf der Intensivstation - Serie-A-Profi fast im Pool ertrunken
Bild -
Medier: Serie A-spiller i kunstig koma etter badeulykke
VG
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.