Pääministeri Starmer vaatii prinssi Andrew'ta todistamaan Epstein-skandaalista Yhdysvalloissa
Iso-Britannian pääministeri Keir Starmer on kehottanut entistä prinssi Andrew'ta, Andrew Mountbatten-Windsoria, todistamaan Yhdysvaltain kongressille suhteistaan Jeffrey Epsteiniin. Tämä kehotus tuli sen jälkeen, kun uusia asiakirjoja Epstein-skandaalista julkaistiin. Asiakirjat sisältävät muun muassa kuvia ja sähköposteja, jotka viittaavat Andrew'n kutsuneen Epsteinin Buckinghamin palatsiin sen jälkeen, kun Epstein oli tuomittu seksuaalirikoksista alaikäisiä kohtaan.
Asiakirjat herättivät jälleen huomiota Andrew'n ja Epsteinin välisestä ystävyydestä. Andrew on aiemmin kiistänyt syyllistyneensä rikoksiin, mutta häneltä on riistetty kuninkaalliset tittelit jatkuvien syytösten ja spekulaatioiden vuoksi. Viime vuonna hän maksoi sovinnon Virginia Giuffrelle, joka oli syyttänyt häntä seksuaalisesta ahdistelusta.
Starmer on korostanut, että Epsteinin uhrit on asetettava etusijalle, ja siksi Andrew'n olisi tärkeää todistaa ja jakaa tietonsa asiasta. Andrew'n osallistumista on pyydetty aiemmin, mutta hän ei ole vastannut kutsuihin. Starmerin mukaan anteeksipyynnön esittäminen jää Andrew'n omalle vastuulle, mutta todistaminen on välttämätöntä, jotta uhrien näkökulma voidaan huomioida. Andrew'n tilanne on herättänyt laajaa keskustelua Iso-Britanniassa ja Yhdysvalloissa, ja se vaikuttaa edelleen hänen julkiseen maineeseensa.
-
Starmer piles pressure on Andrew Mountbatten-Windsor to answer Epstein questions in US
Politico Europe -
Ny udvikling i Epstein-skandale: Starmer kommer med opfordring til prins Andrew
BT -
Keir Starmer calls on Andrew to testify in US over Jeffrey Epstein links
The Guardian
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.