HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Philip Glassin protesti: Lincoln-sinfonian ensi-ilta peruutettu Kennedy Centerissä Trumpin hallinnon vuoksi

Julkaistu:

Philip Glass, tunnettu yhdysvaltalainen säveltäjä, on perunut Lincoln-sinfonian maailmanensi-illan Washingtonin Kennedy Centerissä protestina keskuksen nykyistä johtoa vastaan. Päätös liittyy laajempaan taiteilijoiden ja muusikoiden vetäytymisten aaltoon, joka on seurausta Donald Trumpin johtamasta hallituksen muutoksesta keskuksessa. Glassin sinfonia, joka on kunnianosoitus Abraham Lincolnille, oli tarkoitus esittää kesäkuussa, mutta Glass katsoo, että sen viesti ei sovi yhteen keskuksen nykyisten arvojen kanssa Trumpin hallinnon alaisuudessa.

Kennedy Centerin johtoon on kohdistunut kritiikkiä, kun Trumpin hallinto on tehnyt kiistanalaisia muutoksia keskuksen nimeen ja toimintaan. Tämä on johtanut useiden merkittävien taiteilijoiden peruutuksiin, mukaan lukien sopraano Renée Flemingin ja National Opera Companyn vetäytymiseen keskuksesta. Glassin päätös peruuttaa sinfonian ensi-ilta on vain osa laajempaa protestia, joka osoittaa taideyhteisön tyytymättömyyttä keskuksen poliittisiin suuntauksiin.

Taidealan tarkkailijat ovat huolissaan Kennedy Centerin tulevaisuudesta, kun yleisömäärät ovat laskeneet ja maine puolueettomana kulttuurilaitoksena on vaarassa. Tämä tilanne on herättänyt keskustelua siitä, miten politisoituminen vaikuttaa taiteeseen ja sen tukemiseen.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.