Prinssi Andrew'n kruununperimyksestä poistaminen nousussa poliisitutkinnan myötä
Britannian hallitus harkitsee lainsäädäntöä, jolla Andrew Mountbatten-Windsor, entinen prinssi Andrew, voitaisiin poistaa kruununperimyksestä. Andrew on tällä hetkellä kahdeksantena perimysjärjestyksessä, mutta vaatimukset hänen statuksensa poistamisesta ovat voimistuneet hänen jouduttuaan poliisitutkimuksen kohteeksi. Hänet pidätettiin äskettäin epäiltynä virka-aseman väärinkäytöstä, liittyen mahdollisiin yhteyksiin edesmenneeseen Jeffrey Epsteiniin ja tätä koskeviin hyväksikäyttösyytöksiin, jotka Andrew on toistuvasti kiistänyt.
Hallitus on ilmaissut valmiutensa ryhtyä tarvittaviin toimiin, ja muutoksen toteuttaminen vaatii myös muiden kansainyhteisön maiden hyväksynnän, joissa kuningas Charles III toimii valtionpäämiehenä. Parlamentissa asiaa pidetään puhtaasti lainsäädännöllisenä, eikä Buckinghamin palatsin mukaan kuningashuone vastustaisi mahdollista päätöstä.
Poliisitutkinta Andrew'n toimista jatkuu ja hänen entisiä suojeluhenkilöitään on pyydetty kertomaan mahdollisesta tietämyksestään. Yhteiskunnallinen paine Andrew'n poistamiseksi perimyksestä on suuri, ja mielipidemittausten mukaan valtaosa briteistä kannattaa toimenpidettä. Andrew on jo aiemmin menettänyt viralliset tittelinsä ja sotilasarvonsa, mutta hänen asemansa perimysjärjestyksessä on edelleen voimassa.
-
Britisk regering overvejer drastisk konsekvens for Andrew Mountbatten-Windsor
Dagens -
Britisches Königshaus: Andrew Mountbatten-Windsor steht weiter in der Thronfolge – wie lange noch?
Stern -
UK govt mulls removing ex-prince Andrew from line of succession
France 24 -
Andrew Montbatten-Windsor MUST be removed from line of royal succession, says Cabinet Minister as pressure grows on Number 10
Mail Online
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.