Räjähdys New Delhissä: Kahdeksan kuollut ja useita loukkaantuneita Punaisen linnan läheisyydessä
New Delhin keskustassa Punaisen linnoituksen läheisyydessä tapahtunut räjähdys autoissa on aiheuttanut vähintään kahdeksan ihmisen kuoleman ja useiden loukkaantumisen. Räjähdys tapahtui maanantaina ja aiheutti laajan tulipalon, mikä sytytti useita ajoneuvoja tuleen. Alueella syntyi paniikkia, ja silminnäkijät kuvailivat voimakkaita liekkejä ja kovaäänistä räjähdystä, joka ravisteli ympäristöä. Paikalle saapui nopeasti useita pelastus- ja poliisiyksiköitä, ja korkea valmiustila julistettiin sekä New Delhissä että Mumbaissa.
Räjähdyksen tarkkaa syytä ei vielä tiedetä, mutta asiaa tutkitaan, ja rikostekniset tiimit ovat paikalla selvittämässä tapahtunutta. Monia loukkaantuneita on viety hoitoon lähialueen sairaaloihin, ja alue on eristetty pelastustöiden ajan. Punainen linna on tunnettu turistikohde, ja sen läheisyydessä tapahtunut välikohtaus on herättänyt laajaa huomiota ja huolta turvallisuustilanteesta alueella. Poliisi jatkaa tutkintaa tilanteen selvittämiseksi ja turvallisuuden takaamiseksi.
-
Eksplosjon i sentrum av New Delhi: Minst åtte døde
VG -
Mindst otte døde i eksplosion i New Delhi
BT -
At least eight killed in New Delhi explosion
RTE.ie -
A car explodes near the historic Red Fort in Indias capital, killing at least 8 people, police say
ABC News -
‘Saw a hand on road’: Eye witnesses recount moments after Delhi blast - watch
The Times of India -
Meerdere doden na explosie bij populaire attractie in hoofdstad India
Telegraaf
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.