Rangersin Chermitiltä huikea hattutemppu nosti joukkueen voittoon Heartsista jännittävässä Valioliiga-ottelussa
Rangers saavutti merkittävän voiton Skotlannin Valioliigassa voittamalla Heartsin 4-2 Ibroxilla. Ottelu oli täynnä intensiteettiä ja jännittäviä käänteitä, kun Youssef Chermiti loisti hattutempullaan, nostamalla joukkueensa kahdesti tappioasemasta voittoon. Heartsin avausmaalin iski Marc Leonard, mutta pian tämän jälkeen Michael Steinwenderin oma maali tasoitti tilanteen. Claudio Braga palautti Heartsin johdon, mutta Chermiti tasoitti jälleen ennen taukoa.
Toisella puoliajalla Chermiti jatkoi vahvaa esitystään, vieden Rangersin ensimmäistä kertaa johtoon ja viimeistellen hattutemppunsa ottelun lopussa. Tämä voitto oli tärkeä Rangersille, sillä se kavensi eroa sarjajohtajiin vain kahteen pisteeseen ja lisäsi jännitystä mestaruustaistoon.
Heartsin valmentaja Derek McInnes myönsi, että heidän puolustukselliset virheensä kostautuivat, mutta korosti, että mestaruustaistelu on vielä kesken. Rangersin päävalmentaja Danny Rohl oli tyytyväinen joukkueensa esitykseen ja erityisesti Chermitin kykyyn nousta esiin tärkeissä hetkissä. Voitto toi lisää eloa Rangersin mestaruushaaveisiin ja lupaa jännittävää loppukautta Skotlannin jalkapallossa.
-
Chermiti hat-trick sees Rangers beats Hearts
Sky Sports -
Hat-trick hero! Chermiti makes sure of all three points for Rangers!
Sky Sports -
Youssef Chermiti hat-trick powers Rangers to victory over leaders Hearts
The Guardian -
Thrilling title race takes twist as Rangers come from behind to beat leaders Hearts with Youssef Chermiti hat-trick
The Independent
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.