HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Rangersin huima 8-0 voitto Queen's Parkista, Tavernierin hattutemppu nosti joukkueen cupin puolivälieriin!

Julkaistu:

Rangers murskasi Queen's Parkin Skotlannin Cupin ottelussa peräti 8-0, mikä oli selvä kosto viime vuoden yllätystappiosta samalle joukkueelle. Ottelun sankari oli kapteeni James Tavernier, joka teki ensimmäisellä puoliajalla hattutempun. Hän avasi maalihanat kymmenennellä minuutilla ja lisäsi nopeasti toisen kulmapotkusta, jonka vieraiden maalivahti Calum Ferrie epäonnekseen ohjasi omaan maaliin. Tavernier viimeisteli hattutemppunsa rangaistuspotkusta ennen puoliaikaa.

Rangersin muut maalintekijät olivat Ryan Naderi ja Tochi Chukwuani, jotka molemmat tekivät ensimmäiset maalinsa seuralle. Lisäksi Bojan Miovski ja Queen's Parkin pelaaja Matthew Shiels tekivät maaleja. Ottelu oli selvä osoitus siitä, kuinka paljon Rangers on kehittynyt vuoden aikana, ja Danny Rohlin alaisuudessa joukkue on voittamaton kymmenessä kotimaisessa ottelussa.

Rangers etenee nyt Skotlannin Cupin puolivälieriin, ja heillä on edessään tärkeä viikko liigassa, kun he kohtaavat Motherwellin ja Heartsin. Voitto Queen's Parkista korosti Rangersin uutta itseluottamusta ja tehokkuutta, erityisesti erikoistilanteissa, joista tuli peräti viisi maalia. Joukkue odottaa nyt innolla puolivälierävastustajansa selviämistä.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.