Ruotsi murskasi Tunisian MM-avausottelussa: 5-1-voitto nosti joukkueen lohkon kärkeen
Ruotsi aloitti MM-kisat näyttävästi murskaamalla Tunisian 5-1 Monterreyssä pelatussa F-lohkon avausottelussa. Graham Potterin valmentama joukkue iski heti alussa, kun Yasin Ayari laukoi pallon voimalla verkkoon rangaistusalueen ulkopuolelta jo seitsemännellä minuutilla. Ruotsi jatkoi hallintaa ja kasvatti johtoaan puolen tunnin kohdalla, kun Viktor Gyökeres vapautti Alexander Isakin, joka viimeisteli tarkasti takakulmaan.
Tunisia, joka ei ollut päästänyt maaliakaan karsinnoissa, horjui yllättävän pahasti puolustuksessaan. Ennen taukoa Omar Rekik kuitenkin kavensi puskuosumalla Hannibal Mejbriin keskityksestä ja toi afrikkalaisjoukkueen hetkeksi peliin mukaan.
Toisella puoliajalla Ruotsi piti päänsä kylmänä. 59. minuutilla tunisialaispuolustuksen harhasyöttö johti siihen, että Isak riisti pallon ja tarjoili Gyökeresille, joka iski Ruotsin kolmannen maalin. Vaihdosta kentälle tullut Mattias Svanberg teki neljännen osuman 84. minuutilla, kun VAR kumosi paitsiosignaalin. Lisäajalla Ayari viimeisteli illan toisen kaukolaukauksensa ja sinetöi 5-1-lukemat.
Voitto nosti Ruotsin lohkon kärkeen ennen Hollantia ja Japania. Tunisialle tulos oli shokki, ja valmentaja Sabri Lamouchi myönsi joukkueen maksaneen kalliisti virheistään ja vastustajan yksilötaidosta. Ruotsi kohtaa seuraavaksi Alankomaat, Tunisia Japanin, ja ruotsalaiset näyttävät jo ottaneen vahvan askeleen kohti pudotuspelejä.
-
Sweden beat Tunisia 5-1 in strong start to World Cup
Al Jazeera -
4 Takeaways From Swedens Rout Over Tunisia At World Cup
Fox Sports -
Gyokeres and Isak help Sweden to dominant 5-1 win over Tunisia
Yahoo! Sports
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.