HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Russell hallitsi Singaporen GP:tä - McLarenin sisäiset konfliktit kuumensivat tunnelmaa

Julkaistu:

George Russell voitti Singaporen GP:n hallitsemalla kilpailua alusta loppuun, ottaen toisen voittonsa tällä kaudella. Russellin suoritusta kuvailtiin virheettömäksi, ja se merkitsi hänelle erityistä merkkipaalu, sillä hän oli kokenut pettymyksen samalla radalla kaksi vuotta sitten. Red Bullin Max Verstappen onnistui pitämään McLarenin Lando Norrisin takanaan ja sijoittui toiseksi. McLaren varmisti samalla valmistajien mestaruuden, mutta tiimin sisäiset jännitteet nousivat pintaan Norrisin ja Oscar Piastrin välisen kontaktin vuoksi, mikä herätti keskustelua tiimin oikeudenmukaisuuskäytännöistä.

Piastri koki Norrisin ajon epäoikeudenmukaisena, kun tämä ohitti hänet kilpailun alussa. McLaren ei puuttunut tilanteeseen kilpailun aikana, mutta asiaa luvattiin tarkastella myöhemmin. Piastrin mestaruusjohto Norrisiin kaventui nyt 22 pisteeseen. Mercedesin Kimi Antonelli sijoittui viidenneksi ohittaen Ferrarit Charles Leclercin ja Lewis Hamiltonin, kun taas Williamsin Carlos Sainz otti viimeisen pisteen. Singaporen GP oli myös ensimmäinen kilpailu, joka julistettiin virallisesti "kuumaksi vaaraksi" FIA:n uusien sääntöjen mukaisesti, mikä testasi kuljettajia äärimmäisissä olosuhteissa.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.