HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Rybakina eteni US Openin puolivälieriin vakuuttavalla esityksellä - Osaka jäi varjoon!

Julkaistu:

Elena Rybakina jatkoi vakuuttavaa virettään US Openissa kaatamalla Naomi Osakan selkein lukemin 6-1, 6-4 ja eteni uransa ensimmäistä kertaa turnauksen puolivälieriin. Toiseksi sijoitettu kazakstanilainen oli alusta lähtien niskan päällä Louis Armstrong Stadiumilla, jossa nelinkertainen Grand Slam -mestari Osaka ei löytänyt keinoja vastata vastustajansa tasoon.

Rybakina hallitsi erityisesti syöttöpeliä, menettäen koko ottelussa vain muutaman pisteen omissa syötöissään. Ensimmäinen erä ratkesi nopeasti, kun Osakan kaksoisvirheet avasivat Rybakinalle murtomahdollisuudet, jotka tämä käytti armotta hyväkseen. Erä oli ohi reilussa 20 minuutissa, ja Rybakina sinetöi sen ässällä.

Toisessa erässä Osaka paransi otettaan ja sai yleisön vahvasti tuekseen, mutta tärkeällä hetkellä syöttö petti jälleen. Tilanteessa 3-3 japanilainen sortui uusiin virheisiin, ja Rybakina otti ratkaisevan murron. Kazakstanilainen piti hermonsa lopussa, iski yhteensä seitsemän ässää ja 29 voittolyöntiä ja päätti ottelun 66 minuutissa.

Voitolla Rybakina eteni puolivälieriin, jossa hän kohtaa kiinalaisen Zheng Qinwenin, joka pudotti aiemmin yllättäen Iga Swiatekin. Rybakina on nyt vain yhden voiton päässä naisten maailmanlistan ykkössijasta, jonka hän voi saavuttaa voittamalla seuraavan ottelunsa New Yorkissa. Osaka puolestaan joutuu tyytymään tällä kertaa neljännen kierroksen tappioon paluunsa jatkuessa.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.