HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Saksa vie puolustusteknologiansa uudelle tasolle: Kamikazedrooneja Liettuan puolustukseen

Julkaistu:

Saksan liittopäivät ovat hyväksyneet Bundeswehrin eli Saksan puolustusvoimien kamikazedrooneiden hankinnan, mutta selvästi rajoitetummassa laajuudessa kuin alun perin suunniteltiin. Ensimmäinen tilaus, arvoltaan noin 540 miljoonaa euroa, kohdistuu saksalaisille Helsing- ja Stark Defence -yrityksille, ja jatkohankinnat on rajattu yhteen miljardiin euroon yritystä kohden. Kaikki mahdolliset suuremmat tilaukset on erikseen perusteltava ja hyväksytettävä budjettivaliokunnalla.

Drooneja hankitaan erityisesti Liettuan alueella toimivalle Bundeswehrin prikaatille osana Naton itäistä puolustusta Venäjän uhkaa vastaan. Kyseessä on niin sanottu loitering munition -teknologia, jossa miehittämätön lentolaite odottaa kohdealueen yllä ja hyökkää käskystä. Näiden asejärjestelmien on tarkoitus olla käytössä 2027 mennessä.

Päätöstä ovat varjostaneet epäilyt Stark Defencen omistusrakenteesta, sillä yhdysvaltalainen sijoittaja Peter Thielin osuus on herättänyt poliittista huolta erityisesti vihreissä ja vasemmistossa. Ministeriön mukaan Thielin osuus on kuitenkin niin pieni, ettei hänellä ole vaikutusvaltaa yrityksen toimintaan. Lisäksi droonijärjestelmien tulee läpäistä laajat saksalaiset testit ennen käyttöönottoa.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.