Saksalais-ukrainalainen yrittäjä syytetty vakoilusta Venäjän hyväksi - vakavat seuraukset odottavat
Liittovaltion syyttäjävirasto on nostanut Berliinissä syytteen saksalais-ukrainalaista yrittäjää Ilona W:tä vastaan epäillystä vakoilusta Venäjän hyväksi. Hänen epäillään toimineen useiden vuosien ajan Venäjän sotilastiedustelupalvelu GRU:n lukuun ja välittäneen tietoja Berliinissä toimivalle venäläiselle tiedustelu-upseerille, joka työskenteli muodollisesti Venäjän suurlähetystössä.
Ilona W. johti markkinointitoimistoa ja kansainvälistä vaihtoa edistävää yhdistystä, joiden kautta hänellä oli laajat yhteydet poliittisiin, diplomaattisiin ja sotilaallisiin piireihin. Hänen kerrotaan raportoineen korkean tason tilaisuuksista, järjestäneen venäläiselle kontaktilleen pääsyn tapahtumiin osin väärällä nimellä sekä pyrkineen tunnistamaan ja lähestymään mahdollisia rekrytoitavia puolustusministeriöstä ja aseteollisuudesta.
Nainen nähtiin vielä joulukuussa 2025 Saksa-Ukraina-talousfoorumissa vain muutaman metrin päässä liittokansleri Friedrich Merzistä ja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyistä, samalla kun Saksan vastavakoilu seurasi häntä. Hänet pidätettiin tammikuussa 2026 ja hän on yhä tutkintavankeudessa. Mikäli Berliinin Kammergericht katsoo syytteet näytetyiksi, Ilona W:tä voi odottaa jopa kymmenen vuoden vankeusrangaistus.
-
Ilona W. muss vor Gericht - Anklage wegen Spionage für Russland
Bild -
Bundesanwaltschaft klagt mutmaßliche Russland-Spionin Ilona W. an
Die Welt -
Spionage: Mutmaßliche Spionin Russlands in Berlin angeklagt
Die Zeit
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.