HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Saksan tuomioistuin käsittelee ensimmäistä kertaa Hamasin asemaa terrorijärjestönä - neljä miestä tuomittiin vankeuteen asevarastoista Euroopassa

Julkaistu:

Berliinissä oikeus on tuominnut neljä miestä useiden vuosien vankeusrangaistuksiin Hamasin jäsenyydestä ja asevarastojen perustamisesta Euroopassa. Miehiä syytettiin siitä, että he toimivat niin sanottuina ulkomaanoperaattoreina ja olivat vastuussa asevarastoista muun muassa Puolassa, Bulgariassa ja Tanskassa. Oikeuden mukaan aseiden tarkoituksena oli mahdollistaa iskut israelilaisia ja juutalaisia kohteita vastaan Euroopassa. Syytetyt, iältään 36-58 vuotta, kiistivät Hamas-yhteytensä ja väittivät matkojensa olleen yksityisiä, mutta oikeus ei pitänyt puolustusta uskottavana.

Oikeudenkäynnin aikana vahvistui, että kyseessä oli ensimmäinen kerta, kun Saksan ylempi tuomioistuin käsitteli suoraan Hamasin asemaa terroristijärjestönä maan rikoslain mukaan. Tuomioistuin piti näytettynä, että Hamas on erittäin vaarallinen terroristijärjestö, joka pyrkii Israelin tuhoamiseen sotilaallisin keinoin. Tutkinta sai alkunsa Saksan tiedustelupalvelun vihjeestä, joka johti salaisten tutkimusten kautta neljän epäillyn pidätykseen pian lokakuun 2023 Israelin-iskujen jälkeen.

Tuomiot vaihtelevat neljästä ja puolesta vuodesta kuuteen vuoteen. Oikeus totesi, että miehet olivat osallisina asevarastojen perustamiseen tai purkamiseen ja toimivat erittäin salamyhkäisesti. Tuomiot eivät ole vielä lainvoimaisia, ja puolustus on ilmoittanut aikovansa valittaa. Lisäksi lisää epäiltyjä on edelleen tutkintavankeudessa liittyen Hamasin aseiden hankinnan tutkintaan.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.