HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Samsungin One UI 8.5 -päivitys käynnistyy: Uudet ominaisuudet Galaxy-laitteisiin nyt saatavilla!

Julkaistu:

Samsung on aloittanut One UI 8.5 -päivityksen vakaan version jakelun, joka käynnistyi Etelä-Koreassa Galaxy S25 -sarjasta ja uusimmista taittuvista malleista. Päivitys on tulossa hyvin pian myös Eurooppaan: Italian Samsungin tiedotteen mukaan One UI 8.5 saapuu Eurooppaan, Hongkongiin, Intiaan, Latinalaiseen Amerikkaan, Pohjois-Amerikkaan, Kaakkois-Aasiaan ja Taiwaniin 11. toukokuuta 2026, minkä jälkeen muut alueet seuraavat.

Päivitys keskittyy viestintä- ja luovien toimintojen parantamiseen Galaxy-puhelimissa ja -tableteissa ja tuo mukanaan myös uusimmat Galaxy AI -toiminnot sekä AirDrop-tyylisen jaon. Virallisella listalla ovat Galaxy S25- ja S24 -sarjat (mukaan lukien FE-mallit), Galaxy Z Fold7 ja Z Flip7, edellisen sukupolven Fold6 ja Flip6 sekä Galaxy Tab S11- ja Tab S10 -sarjat. Osa malleista, kuten tietyt FE-versiot ja Galaxy Z TriFold, puuttuu vielä, mutta beta-testien perusteella myös Galaxy S23 -sarja ja useat Galaxy A -mallit odottavat vakaata päivitystä myöhemmin.

Ensimmäisinä päivityksen saavat Euroopassa todennäköisesti samat lippulaivamallit kuin Koreassa. Käyttäjät voivat tarkistaa päivityksen saatavuuden laitteensa asetuksista ohjelmistopäivitysvalikon kautta.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.