Sean "Diddy" Combs tuomittiin 50 kuukaudeksi vankilaan prostituutiotapauksissa
Sean "Diddy" Combs, tunnettu musiikkimoguli ja räppäri, on tuomittu 50 kuukauden vankeusrangaistukseen Yhdysvalloissa. Tuomio liittyy kahteen prostituutioon liittyvään rikokseen, joissa Combs todettiin syylliseksi. Vaikka häntä syytettiin myös vakavammista rikoksista, kuten ihmiskaupasta ja kiristyksestä, nämä syytteet kaatuivat oikeudessa. Valamiehistö vapautti hänet näistä vakavammista syytteistä, jotka olisivat voineet johtaa elinkautiseen vankeusrangaistukseen.
Tuomari Arun Subramanianin mukaan Combsin saama rangaistus on oikeudenmukainen, mutta hän ei sulje pois mahdollisuutta, että Combs voisi syyllistyä uudestaan vastaaviin rikoksiin. Combsin puolustus yritti saada tuomiota lyhennetyksi 14 kuukauteen, mutta syyttäjä vaati alun perin 11 vuoden vankeustuomiota. Combs on kiistänyt syyllisyytensä ja hänen odotetaan valittavan tuomiostaan.
Oikeudessa kuultiin todistajanlausuntoja useilta naisilta, jotka syyttivät Combsia painostuksesta osallistua seksuaalisiin tekoihin. Näiden naisten rohkeita todistuksia kiitettiin oikeudenkäynnissä. Combsin uran aikana hänen yhtiönsä Bad Boy Records on tuottanut merkittäviä hiphop-artisteja, ja hän on voittanut useita palkintoja, mukaan lukien kolme Grammy-palkintoa.
-
Diddy dømt til over fire års fengsel
NRK -
Sean Diddy Combs tuomittiin vankilaan
Ilta-Sanomat -
Musiikkimoguli Sean Diddy Combs tuomittiin yli neljän vuoden vankeusrangaistukseen
MTV Uutiset
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.