Spurs katkaisi Lakersin mestaruushaaveet NBA Cupissa näyttävällä voitolla
Los Angeles Lakers kärsi tappion San Antonio Spursille NBA Cupin puolivälierissä, mikä päätti heidän matkansa kohti toista mestaruutta turnauksessa. Spursin nuori joukkue osoitti kykynsä voittamalla Lakersin 132-119 ja etenemällä välieriin kohtaamaan Oklahoma City Thunderin. Ottelun ratkaisevaksi tekijäksi nousi Spursin tehokas kaukoheittopeli, jossa he onnistuivat upottamaan 17 kolmosta 44,7 prosentin tarkkuudella. Lakersin puolustus oli vaikeuksissa, ja Spurs hyödynsi tilanteen tekemällä myös runsaasti pisteitä siirtymätilanteista.
Lakersin tähtipelaajat Luka Doncic ja LeBron James yrittivät parhaansa pitääkseen joukkueen mukana pelissä. Doncic teki 35 pistettä ja James keräsi 19 pistettä ja 15 levypalloa. Myös Marcus Smartin paluu toi energiaa, kun hän teki 26 pistettä ja osui kahdeksan kolmosta. Kuitenkin Spursin syvyyttä ja nopeutta vastaan Lakers ei pystynyt vastaamaan riittävästi, ja heidän penkkinsä jäi kauas vastustajasta.
Lakersin valmentaja JJ Redick korosti ottelun jälkeen tarvetta parantaa puolustuspeliä ja rajoittaa pallon hallintaa. Vaikka Lakers on aloittanut kauden positiivisesti, on tappio korostanut heikkouksia, jotka saattavat vaikuttaa joukkueen pudotuspelimahdollisuuksiin. LeBron James totesi, että joukkueen on keskityttävä parantamaan peliään kuukausittain, jotta he olisivat valmiita, kun playoffit alkavat. Lakersin seuraava haaste tulee Phoenix Sunsia vastaan, mikä tarjoaa mahdollisuuden palauttaa itseluottamusta ja pelivirettä.
-
Lakers eliminated from NBA Cup after lackluster loss to Spurs in quarterfinals
Yahoo! Sports -
Lakers swat away playoff talk, focus on reeling D
ESPN -
NBA Highlights: LA Lakers-San Antonio 119-132
Sky Sports
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.