Stuttgart eteni Saksan cupin välieriin jännittävässä ottelussa: jänis juoksi kentällä!
VfB Stuttgart eteni Saksan cupin välieriin voitettuaan Holstein Kielin 3-0 vierasottelussa. Ottelu oli aluksi tasainen ja molemmat joukkueet saivat omat paikkansa, mutta ratkaisevat maalit nähtiin vasta toisella puoliajalla. Deniz Undav avasi maalihanat 57. minuutilla, kun hän onnistui viimeistelemään Bilal El Khannoussin antaman vapaapotkun jälkeen. Chris Fuehrich ja Atakan Karazor lisäsivät Stuttgartin johtoa ottelun loppuhetkillä.
Kiel, joka oli aiemmin yllättänyt Bundesliiga-joukkueita, ei pystynyt hyödyntämään omia mahdollisuuksiaan, vaikka he hallitsivat ottelun alkua. Stuttgartin puolustus ja maalivahti Alexander Nübel pitivät kotijoukkueen maalittomana. Ottelun olosuhteet olivat haastavat kylmän sään ja kovan tuulen vuoksi, mutta Stuttgartin pelaajat selvisivät niistä paremmin.
Stuttgartin pääsy välieriin on kolmas kerta neljän kauden aikana, mikä osoittaa joukkueen vahvaa suoritustasoa cup-kilpailuissa. Seuraavaksi Stuttgart kohtaa voittajan tulevista puolivälieristä, ja välieräparit arvotaan myöhemmin tässä kuussa. Ottelun erikoisuutena nähtiin kentän poikki juossut jänis, joka tarjosi viihdettä katsojille. Kielin cup-taival päättyi tähän, mutta he voivat olla ylpeitä saavutuksistaan aiemmissa kierroksissa.
-
Undav-Tor und Hasen-Show - Stuttgart hoppelt ins Halbfinale
Bild -
Undav sends Stuttgart into Pokal semis in Kiel
Yahoo! Sports -
Undav pokes Stuttgart past Kiel into German Cup semis
Yahoo! Sports -
Mühsamer Sieg in Kiel – Stuttgart zieht ins Halbfinale ein
Die Welt -
Title holders Stuttgart into Cup semi-final after win at Kiel
Yahoo! Sports
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.