Texasissa liiketoimintojen omistajat kamppailevat tullien aiheuttamien haasteiden kanssa
Pohjois-Texasin liiketoimintojen omistajat kokevat merkittäviä haasteita tullien vaikutusten vuoksi, erityisesti teknologiassa ja autoteollisuudessa. Presidentti Donald Trumpin asettamat 100 prosentin tullit kiinalaisille tuotteille astuvat voimaan marraskuun alussa, mikä on herättänyt laajaa huolta yritysten keskuudessa. Steve Harman, MediaHeadin osakas, kertoo, että valmistajien hintojen nousu ja tuotteiden viivästykset vaikeuttavat liiketoimintaa. Samoin Don Herring Mitsubishi -yhtiön toimitusjohtaja Don Herring huomauttaa, että tullit ovat vaikuttaneet uusien autojen myyntiin, ja yrityksen on oltava luova tuontiverojen kattamiseksi.
Samaan aikaan Yhdysvaltain presidentti Trump keskustelee Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin kanssa mahdollisesta Ukrainan aseistamisesta Tomahawk-ohjuksilla Venäjää vastaan. Trump toivoo kuitenkin, että sota voidaan lopettaa ilman ohjusten käyttöä, vaikka Ukraina on ilmaissut toiveensa saada aseita. Trumpin mukaan Putinin kanssa käydyt keskustelut voivat johtaa rauhanneuvotteluihin, mutta hän on varovainen tyhjentämästä Yhdysvaltojen omia ohjusvarastoja. Näiden poliittisten ja taloudellisten tapahtumien keskellä Texasin yritykset ja niiden omistajat joutuvat sopeutumaan muuttuviin olosuhteisiin ja tekemään strategisia päätöksiä kannattavuutensa säilyttämiseksi.
-
Trump øjner chance for at få Putin med på fredsaftale
BT -
Trump: Ukraine wird Tomahawks hoffentlich gar nicht erst brauchen
Stern -
Trump to talk possibility of Ukraine strikes on Russia
NBC News -
North Texas business owners feeling impact of tariffs in tech and auto industry
News 13
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.