Tony Gonzalesin skandaali syventää poliittisia jännitteitä Texasiin
Texasilainen republikaaniedustaja Tony Gonzales on joutunut Yhdysvaltain edustajainhuoneen eettisen komitean tutkinnan kohteeksi väitteiden vuoksi, joiden mukaan hänellä olisi ollut suhde entiseen avustajaansa Regina Santos-Avilesiin. Väitteiden mukaan Gonzales olisi saattanut syyllistyä seksuaaliseen epäasialliseen käytökseen ja mahdollisesti myöntänyt erityisiä etuja avustajalleen. Tutkinta käynnistettiin pian sen jälkeen, kun Gonzales jäi niukasti ilman voittoa esivaaleissa ja joutui toiseen kierrokseen haastajansa Brandon Herreran kanssa.
Santos-Aviles kuoli syyskuussa 2025 sytytettyään itsensä tuleen, ja hänen kuolemansa on todettu itsemurhaksi. Hän oli naimisissa ja hänellä oli lapsi. Median haltuunsa saamissa tekstiviesteissä Santos-Aviles kertoi kollegalleen suhteestaan Gonzalesiin. Gonzales on kiistänyt kaikki väitteet ja vakuuttanut, ettei aio erota tehtävästään. Väitteet ovat herättäneet paineita sekä puolueen sisällä että demokraattien taholta Gonzalesin erottamiseksi, ja myös edustajainhuoneen puhemies on kommentoinut tapausta vakavasti.
Tutkinnan etenemistä ja mahdollisia toimenpiteitä seurataan tarkasti sekä Washingtonissa että Texasissa, missä Gonzales valmistautuu toukokuun vaalikierrokseen haastajansa kanssa.
-
House Ethics panel investigates Tony Gonzales over allegations of affair with aide
CBS News -
House opens inquiry into Texas lawmaker over alleged affair with aide
The Guardian -
MAGA turns on Texas Congressman whose aide mistress burned herself to death - as investigators launch affair probe
Mail Online
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.