HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Tottenhamin nuori maalivahti Kinsky maksoi kalliin oppitunnin, kun Atletico Madrid nujersi Spursin 5-2 Mestarien liigassa

Julkaistu:

Tottenham Hotspur koki murskaavan 5-2 tappion Atletico Madridia vastaan Mestarien liigan neljännesvälierien ensimmäisessä osaottelussa Madridissa. Ottelu sai dramaattisen alun, kun Tottenhamin yllättäen avaukseen nostettu nuori maalivahti Antonin Kinsky teki kaksi ratkaisevaa virhettä vain 15 minuutissa ja joukkue jäi nopeasti 3-0 tappiolle. Manageri Igor Tudor reagoi harvinaisella tavalla vaihtamalla Kinskyn pois jo 17. minuutilla, ja totesi myöhemmin päätöksen olleen yritys suojella nuorta maalivahtia.

Tudor puolusti alun perin valintaansa, mutta myönsi ottelun jälkeen, että ratkaisu osoittautui virheeksi. Kinsky, jolle ottelun piti olla uran merkkipaalu, epäonnistui pahasti paineen alla ja pyysi anteeksi virheitään joukkueelta. Tottenhamin puolustus oli muutenkin suurissa vaikeuksissa ja Atletico käytti vastustajan heikot hetket tylysti hyväkseen. Tappio syvensi Spursin ongelmia, ja Tudor on saanut voimakasta kritiikkiä niin pelaajavalinnoistaan kuin koko joukkueen suorituksesta.
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.