Tottenhamin voitoton putki jatkuu, Aston Villa yllättää Lontoossa 3-2-vierasvoitolla
Tottenham Hotspur koki jälleen kitkerän illan Valioliigassa, kun Aston Villa haki Lontoosta 3-2-vierasvoiton ja samalla kauden ensimmäisen liigavoittonsa. Roberto De Zerbin kalliisti uudistettu Spurs on viiden kierroksen jälkeen yhä ilman voittoa, saldonaan vain kaksi tasapeliä ja kolme tappiota, ja turhautuminen kasvaa niin katsomossa kuin seurajohdossakin.
Ottelu alkoi kotijoukkueen hallinnalla, mutta Tottenhamin tehottomuus viimeistelyssä ja Aston Villan maalivahti Zion Suzukin loistotorjunnat pitivät lukemat tasoissa. Lisäajalla Spursin kapteeni Micky van de Ven oli hoidettavana sivurajalla, kun Johan Manzambi iski Kamaran laukauksen irtopallosta vieraat johtoon. Toisella jaksolla Villa rankaisi kliinisesti vastahyökkäyksistä: Nicolas Jackson viimeisteli Manzambin esityöstä 2-0 ja Emi Buendía tykitti kaukaa kolmannen.
Spurs sai vihdoin liigakauden avausmaalinsa, kun vaihdosta tullut Conor Gallagher kavensi loppuhetkillä. Lisäajalla Jan Paul van Hecke puski vielä 3-2, mutta kiri jäi myöhäiseksi ja päätösvihellys peittyi buuauksiin. Tottenhamin iltaa synkensi myös Pedro Porron loukkaantuminen. Aston Villalle voitto tarjosi vahvan signaalin Unai Emeryn uudistuneen ryhmän iskukyvystä, kun taas De Zerbi joutuu maajoukkuetauolle kasvavan paineen saattelemana.
-
High-spending Tottenham still winless after home loss to Aston Villa
Sportsnet.ca -
Tottenham woes continue as Aston Villa ease to first win of season
Yahoo! Sports -
Aston Villa grab victory despite late Spurs goals as De Zerbi’s side are booed off
The Guardian -
Van Hecke And Savio Get 7.5 | Tottenham Hotspur Players Rated In Disappointing Loss Vs Aston Villa
Yahoo! Sports
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.