Traaginen sydämensiirto epäonnistui - pieni Domenico-poika menehtyi sairaalassa
Italiassa kahden ja puolen vuoden ikäinen Domenico-poika menehtyi Napolin sairaalassa sydämensiirron epäonnistuttua traagisesti. Pitkään uutta elintä odottanut Domenico sai joulukuussa lahjoitussydämen, mutta kuljetuksen aikana sydän vaurioitui vakavasti sen joutuessa kosketuksiin liian kylmän, miinus 80-asteisen kuivan jään kanssa, kun oikea lämpötila olisi ollut neljä astetta. Koska pojan oma sydän oli jo poistettu, vaurioitunut elin jouduttiin kuitenkin asentamaan.
Leikkauksen jälkeen Domenico vietiin tehohoitoon ja pidettiin hengissä ECMO-laitteella lähes kaksi kuukautta. Hänen tilansa heikkeni lopulta nopeasti ja muut elimet, kuten munuaiset, lakkasivat toimimasta. Lääkäriryhmä arvioi, että uusi leikkaus ei enää auttaisi, ja pojan nimi poistettiin elinsiirtojonosta. Äiti oli läsnä loppuun asti ja ilmoitti perustavansa säätiön poikansa muistoksi.
Tapaus on herättänyt Italiassa laajaa huomiota ja surua, sekä johtanut tutkintaan, jossa useita lääkäreitä ja ensihoitajia epäillään vakavista laiminlyönneistä. Sairaala on käynnistänyt myös omat sisäiset selvityksensä.
-
Drama um Zweijährigen: Spenderherz falsch gekühlt: Junge in Italien gestorben
Die Zeit -
Trapianto di cuore fallito a Napoli, il bimbo è morto stamattina
Sky TG24 -
Italien: Sein Kampf ist vorbei: Zweijähriger Domenico gestorben – Organ falsch gekühlt
Stern
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.