HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Trump ja Zelensky neuvottelivat rauhansopimuksesta: Ukrainalle 15 vuoden turvallisuustakuut, Zelensky vaatii pidempää rauhaa

Julkaistu:

Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump ja Ukrainan presidentti Volodymyr Zelensky ovat keskustelleet rauhansopimuksesta, joka voisi tuoda Ukrainalle 15 vuoden mittaiset turvallisuustakuut Yhdysvalloilta. Tämä suunnitelma on osa laajempaa neuvottelua rauhan saavuttamiseksi Ukrainan ja Venäjän välillä. Zelensky on kuitenkin esittänyt toiveensa huomattavasti pidemmistä, jopa 50 vuoden mittaisista takuista, sillä hän katsoo sodan jatkuneen jo lähes viisitoista vuotta.

Keskustelut käytiin Trumpin Mar-a-Lagon tiluksilla Floridassa, ja molemmat presidentit kertoivat edistysaskelista rauhanneuvotteluissa. Kuitenkin yksityiskohtia konkreettisista tuloksista tai siitä, kuinka lähellä lopullista sopimusta ollaan, ei vielä ole. Zelensky korosti, että turvallisuustakuut ovat ratkaisevia pysyvän rauhan saavuttamiseksi, ja hän ehdotti, että rauhansuunnitelmasta tulisi järjestää kansanäänestys Ukrainassa.

Rauhanneuvotteluissa on ollut esillä myös mahdollisuus suoraan yhteydenpitoon Venäjän presidentti Vladimir Putinin kanssa, mikä voisi avata uusia mahdollisuuksia ratkaisujen löytämiselle. Zelensky painotti myös tarvetta eurooppalaisten ja amerikkalaisten neuvonantajien tapaamiseen Kiovassa, mikä voisi tapahtua jo tammikuussa. Tämä on osa strategiaa, jolla pyritään varmistamaan koko Euroopan sitoutuminen turvallisuustakuisiin. Näiden keskustelujen myötä Trump on ilmoittanut Venäjän valmiudesta neuvotteluihin, mutta Zelensky suhtautuu varovaisesti Putinin aikaisempiin lausuntoihin.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.