HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Trump uhkaa lentokenttiä ICE-agenttien avulla - Turvatarkastajien lakko näkyy matkustajien arjessa

Julkaistu:

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on uhannut lähettää maahanmuutto- ja tullivalvontaviraston ICE:n agentteja lentokentille, mikäli demokraatit eivät suostu hyväksymään sisäisen turvallisuuden ministeriön (DHS) rahoitussopimusta. Osittainen hallinnon sulku on jatkunut jo yli kuukauden, minkä seurauksena noin 50 000 TSA:n turvatarkastajaa on joutunut työskentelemään ilman palkkaa. Henkilöstövaje on aiheuttanut pitkiä jonoja ja viivästyksiä lentokentillä ympäri maata, ja joidenkin kenttien sulkemista pidetään mahdollisena.

Trumpin mukaan ICE-agentit voisivat ottaa turvatehtävät haltuun ja tehostaa erityisesti laittomien maahanmuuttajien kiinniottoa, painottaen somalialaisten osuutta Minnesotassa. Presidentin lausunnot ovat herättäneet kritiikkiä ja huolta siitä, ovatko ICE-agentit lainkaan soveltuvia turvatarkastustehtäviin. Samaan aikaan demokraatit pyrkivät rahoittamaan TSA:ta jatkaen neuvotteluja laajemmista maahanmuuttopoliittisista kysymyksistä. Tilanteen ratkaisu on edelleen avoin, ja lentomatkustajille aiheutuu merkittäviä hankaluuksia.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.