Trumpin erikoinen kommentti Pearl Harborista hämmentää Japanissa
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump herätti huomiota Valkoisessa talossa pidetyssä tapaamisessa Japanin pääministeri Sanae Takaichin kanssa viitatessaan Pearl Harborin yllätyshyökkäykseen. Keskustelun yhteydessä Trump perusteli, miksi Yhdysvallat ei etukäteen varoittanut liittolaisiaan, kuten Japania, Iranin iskuista. Hän totesi, että yllätyksellisyys oli keskeistä ja jatkoi: "Kuka tietää yllätyksestä paremmin kuin Japani? Miksi ette kertoneet minulle Pearl Harborista?" Kommentti sai aikaan hämmennystä ja vaivaannuttaneen tunnelman, sillä Pearl Harborin hyökkäys on edelleen herkkä aihe maiden välillä.
Takaichi reagoi Trumpin huomautukseen selvästi yllättyneenä ja ärsyyntyneenä. Paikalla olleet virkamiehet luonnehtivat lausuntoa vitsiksi, mutta historiallisen viittauksen osuvuus herätti keskustelua. Tapaamisessa painotettiin maiden vahvaa liittolaisuutta ja yhteistyötä puolustuksen sekä alueellisen turvallisuuden saralla. Vaikka menneisyys sävyttää edelleen kanssakäymistä, sekä Japani että Yhdysvallat ovat pyrkineet rakentamaan luottamuksellisia suhteita ja tiivistäneet yhteistyötään kansainvälisissä kysymyksissä.
-
Trump brings up Pearl Harbor while meeting with Japans prime minister
CBS News -
‘Who knows better…’: Trump ‘jokes’ about 1941 Pearl Harbor attack in meeting with Japan PM
The Times of India -
Trump irritiert Amtskollegin mit Pearl-Harbor-Vergleich
FOCUS
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.