HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Trumpin hyökkäys Bidenin määräyksiin: Autopennin käyttö kyseenalaistettu

Julkaistu:

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on ilmoittanut aikovansa kumota kaikki edeltäjänsä Joe Bidenin presidentin määräykset, jotka on allekirjoitettu niin sanotulla autopenillä. Trumpin mukaan noin 92 prosenttia Bidenin määräyksistä on allekirjoitettu tällä automaattisella allekirjoituskoneella, mikä tekee niistä mitättömiä. Trump väittää, että Bidenin hallinto on käyttänyt autopennia laittomasti, ja jos Biden väittää olleensa mukana prosessissa, hänet voidaan syyttää perättömästä lausunnosta.

Autopen on laite, joka voi jäljitellä henkilön allekirjoitusta, ja sitä on käytetty Yhdysvalloissa vuosikymmeniä, erityisesti tilanteissa, joissa tarvitaan suuria määriä allekirjoituksia. Trumpin mukaan tällaisen laitteen käyttö ei ole sallittua ilman erityistä presidentin hyväksyntää. Trumpin väitteet ovat herättäneet huomiota, mutta oikeusasiantuntijat ovat todenneet, ettei Yhdysvaltain lainsäädännössä ole asetuksia, jotka mitätöisivät autopennilla tehdyt allekirjoitukset.

Trumpin ilmoitus on herättänyt laajaa keskustelua ja kiistoja, sillä BBC Verify on aiemmin raportoinut, että Biden on myös allekirjoittanut asiakirjoja käsin. Tämä epäselvä tilanne saattaa johtaa oikeudellisiin haasteisiin ja lisätä jännitteitä Yhdysvaltain poliittisessa ilmapiirissä.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.