HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Trumpin oikeusministeri vaihtuu: Uskollisuus ei riitä hallinnossa

Julkaistu:

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on erottanut oikeusministeri Pam Bondin, joka oli ollut tärkeä liittolainen hallinnon poliittisissa tavoitteissa. Bondin erottaminen tuli lopulta monien viikkojen spekulaatioiden jälkeen, ja Todd Blanche nimitettiin hänen tilalleen virkaatekeväksi oikeusministeriksi. Trump kiitti Bondia julkisesti tämän palveluksesta ja uskollisuudesta, mutta taustalla vaikuttivat tyytymättömyys muun muassa siihen, miten Bondi oli hoitanut Epstein-tiedostoihin ja poliittisiin vastustajiin liittyviä oikeusjuttuja.

Bondi oli presidentin luotettu ystävä ja toteutti Trumpin linjaa oikeusministeriössä, muun muassa puuttumalla henkilöstöön ja ajamalla syytteitä poliittisia vihollisia vastaan. Kuitenkin hänen yrityksensä eivät riittäneet Trumpin vaatimusten täyttämiseen, ja erottaminen osoittaa, ettei edes uskollisuus takaa aseman säilymistä presidentin hallinnossa.

Vedonlyöntimarkkinoilla EPA:n johtaja Lee Zeldin on noussut vahvimmaksi ehdokkaaksi pysyväksi oikeusministeriksi, vaikka Blanche toimii nyt väliaikaisessa virassa. Bondin tapaus alleviivaa, kuinka Trumpin hallinnossa uskollisetkin voivat joutua syrjäytetyiksi, jos presidentin odotukset eivät täyty.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.