Tuhannet mielenosoittajat vastustavat olympialaisia ja ympäristön tuhoamista Milanossa
Milano nähtiin mittava protesti, jossa tuhannet ihmiset osoittivat mieltään vuoden 2026 talviolympialaisia ja Yhdysvaltojen maahanmuuttoviranomaisia vastaan. Kulkue, jonka järjesti "Komitea kestämättömät olympialaiset", alkoi rauhanomaisesti, mutta muuttui jännitteiseksi, kun eräät mielenosoittajat pyrkivät lähestymään Santagiulian jääkiekkohallia. Poliisi vastasi käyttämällä kyynelkaasua ja vesitykkejä.
Mielenosoitus keskittyi erityisesti ympäristön tuhoamiseen, jota olympialaisten valmistelut ovat aiheuttaneet, kuten puiden kaatamiseen Cortinassa sijaitsevan bob-radan vuoksi. Useat aktivistit nostivat esille myös vastalauseensa Yhdysvaltain maahanmuuttoviranomaisten läsnäololle, vaikka heitä oli virallisen tiedon mukaan vain pieni määrä paikalla turvaamassa Yhdysvaltain edustuston alueita.
Kulkueessa nähtiin myös performansseja ja banderolleja, joissa vastustettiin olympialaisten kaupallisuutta ja niiden vaikutusta paikalliseen asutukseen. Mielenosoittajat kantoivat pahvisia puiden malleja symboloimaan kaadettuja puita ja lauloivat muokattuja lauluja kritisoidakseen olympialaisten aiheuttamia muutoksia. Vaikka suurin osa mielenosoituksesta sujui rauhallisesti, osa osallistujista turvautui väkivaltaan, mikä johti useisiin pidätyksiin.
-
Tausende demonstrieren in Mailand gegen Olympische Spiele - Zusammenstöße mit Polizei
Stern -
Italian police fire tear gas as protesters clash near Winter Olympics hockey venue
News 13 -
A Milano il corteo di protesta contro le Olimpiadi 2026 e l’ICE. FOTO
Sky TG24
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.