UConnin mestaruushaaveet kariutuivat: Michigan vei voiton kansallisessa finaalissa
UConnin miesten koripallojoukkueen mestaruusjahti päättyi pettymykseen, kun Michigan vei voiton kansallisessa finaalissa pistein 69-63. UConnin valmentaja Dan Hurley ja joukkueen avainpelaajat, erityisesti Alex Karaban, kokivat tappion raskaasti, sillä tavoitteena oli saavuttaa historiallinen kolmas mestaruus neljän vuoden sisään - temppu, johon viimeksi ylsi UCLA 1960-70-luvuilla.
Ottelussa UConn onnistui hidastamaan Michiganin normaalisti tehokasta hyökkäystä ja voitti levypallot selvästi. Silti ratkaisevaksi muodostui UConnin vaisu heittopeli: joukkue osui vain noin 31 prosentilla kenttäheittojaan ja kolmen pisteen yritykset jäivät vaisuiksi. Michigan hyödynsi UConnin virhevaikeudet ja fyysisen pelin, eikä Hurley kuitenkaan syyttänyt tuomarointia tappiosta.
Karaban pelasi uransa viimeisessä ottelussa koko 40 minuuttia, keräten 17 pistettä ja 11 levypalloa. Hänestä tuli koulun historian voitokkain pelaaja, ja Hurley kiitti Karabania ohjelman nostamisesta huipulle. Vaikka pettymys oli suuri, sekä valmentaja että pelaajat korostivat joukkueen saavutuksia ja taistelutahtoa kauden aikana. UConnin ura NCAA-turnauksen huipulla saa nyt uuden suunnan Karabanin ja muiden veteraanien poistuessa riveistä.
-
UConn slows down Michigan, but physical play can’t make up for poor shooting in title game loss
Yahoo! Sports -
UConn coach Dan Hurley laughs when asked about officiating after loss to Michigan in national championship game
Yahoo! Sports -
Dan Hurley on UConn's national title loss to Michigan: 'It's tough'
Yahoo! Sports -
Alex Karaban holds head high as historic UConn career ends with pain of title game loss: ‘Gave everything’
New York Post -
Hurley, Karaban reflective after UConn bows out
ESPN
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.