Ukrainan presidentin kanslia vaihtuu korruptioskandaalin myötä: Kyrylo Budanov nousee johtoon turvallisuuspainotuksessa
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyj on nimittänyt Kyrylo Budanovin uudeksi presidentin kanslian johtajaksi edellisen johtajan, Andrij Jermakin, erottua suuren korruptioskandaalin seurauksena. Budanov on aikaisemmin toiminut Ukrainan armeijan tiedustelupalvelun päällikkönä ja hänen nimityksensä korostaa maan tarvetta keskittyä turvallisuus- ja puolustusasioiden kehittämiseen.
Zelenskyj korostaa, että Ukraina tarvitsee tällä hetkellä erityistä huomiota maan puolustusvoimien vahvistamiseen sekä diplomaattisiin neuvotteluihin, ja Budanovin kokemus on merkittävä etu näissä tehtävissä. Budanovin edeltäjä Jermak oli merkittävä poliittinen vaikuttaja ja hänen eroonsa liittyvä korruptioskandaali on järkyttänyt Ukrainaa, heikentäen Zelenskyn asemaa ja haastaen maan neuvotteluasemaa kansainvälisellä kentällä.
Skandaali liittyy 100 miljoonan dollarin arvoisiin lahjontatapahtumiin, jotka ovat kohdistuneet erityisesti Ukrainan energiasektoriin. Korruptionvastaiset viranomaiset ovat tutkineet asiaa ja syyttäneet useita henkilöitä valtion omistamien yritysten, kuten Enerhoatomin, toimintaan vaikuttamisesta lahjuksien avulla. Tilanne on herättänyt ukrainalaisten keskuudessa tyytymättömyyttä, etenkin Venäjän jatkuvien hyökkäysten aiheuttaessa haasteita maan infrastruktuurille.
-
Ukrainas etterretningssjef blir ny stabssjef
NRK -
Zelenskyj utser toppnamn till ny stabschef
Aftonbladet -
Zelensky names spy chief to head presidential office
BBC News -
Zelenskyj udpeger spionchef som ny stabschef efter korruptionsskandale
Avisen.dk
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.