Uusia pidätyksiä Heaton Parkin synagogaan kohdistuneen terrori-iskun tutkinnassa
Manchesterin lentokentällä on pidätetty 31-vuotias mies, jota epäillään osallistumisesta Heaton Parkin synagogaan kohdistuneeseen terrori-iskuun lokakuussa. Hyökkäyksessä kuoli kaksi henkilöä, Melvin Cravitz ja Adrian Daulby, ja kolme muuta sai vakavia vammoja. Isku tapahtui juutalaisen Yom Kippur -juhlan aikaan, kun Jihad Al-Shamie ajoi autonsa palvojien päälle ja hyökkäsi puukolla. Al-Shamie kuoli poliisin luoteihin, mutta Daulby sai kuolettavan osuman luodista, joka osui synagogan oveen.
Pidätetty mies on seitsemäs tähän tapaukseen liittyvä pidätys, ja häntä epäillään terroritekojen valmistelusta ja yllyttämisestä. Aiemmin pidätetyistä viisi on vapautettu ilman syytettä, mutta yksi henkilö on edelleen takuita vastaan, epäiltynä tietojen salaamisesta, jotka olisivat voineet estää iskun. Poliisi jatkaa tutkintaa ja pyytää yleisöltä lisää tietoa tapaukseen liittyen. He myös pyrkivät tukemaan tapahtuman aikaan paikalla olleita ja tarjoamaan heille tarvittavaa tukea. Tapaus on herättänyt laajaa huomiota, sillä se on yksi Britannian moderneimmista antisemitistisistä hyökkäyksistä.
-
Man arrested at Manchester airport over attack on Heaton Park synagogue
Sky News -
Man, 31, arrested over Manchester synagogue attack
BBC News -
Man, 31, arrested at Manchester airport over Heaton Park synagogue attack
The Guardian
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.