Venäjän drooni-iskut uhkaavat EU:n ja Naton rajoja: Rautatieverkko kohteena Ukraina-Puola -alueella
Venäjän uudet drooni- ja ohjusiskut Länsi-Ukrainassa ovat kohdistuneet entistä selvemmin maan rautatieverkkoon ja huoltoreitteihin lähellä Puolan rajaa. Hyökkäysten näkyvin kohde oli Kiovasta Varsovaan matkalla ollut matkustajajuna, jonka veturi osui iskuihin Jahodynin raja-asemalla vain muutaman kilometrin päässä Puolasta. Junassa oli yli 200 matkustajaa, mutta heidät evakuoitiin ajoissa, eikä loukkaantumisista ole tietoa. Juna jatkoi myöhemmin matkaansa Puolan rautateiden mukaan usean tunnin viivästyneenä.
Ukrainan mukaan Venäjä iski myös raja-aseman polttoaineasemaan ja muuhun rautatieinfrastruktuuriin Volynin alueella. Moskovan puolustusministeriö vahvisti iskujen kohdistuneen rautatiejärjestelmään ja perusteli niitä yrityksenä katkaista ase- ja tarvikekuljetukset Euroopasta Ukrainaan. Ukrainan johto kuvaa toimia tietoiseksi terroriksi, jolla pyritään pelottelemaan myös EU:ta ja Natoa.
Puolan puolella tilannetta seurattiin tiiviisti. Puolustusministerin mukaan drooneja havaittiin jopa kilometrin etäisyydellä rajasta, mutta Puolan ilmatilaa ei rikottu. F-16-hävittäjät ja tiedustelukoneet seurasivat tilannetta, ja Dorohuskin raja-asema suljettiin hetkellisesti. Pääministeri Donald Tusk kokosi kriisikokouksen, ja ulkoministeri Radoslaw Sikorski syytti Venäjää konfliktin tietoisesta kärjistämisestä. Ukrainan ja Puolan mukaan iskut osoittavat, että Venäjän sota lähestyy vaarallisesti EU:n ja Naton rajoja.
-
Tåg mot Warszawa träffat av rysk drönare
Dagens Industri -
Angriff auf Zug von Kiew nach Warschau: „Putin eskaliert
FOCUS -
Ukraine wirft Russland systematischen Angriff auf Bahnnetz vor – Polen beruft Krisenstab ein
Die Welt
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.