Venezuelassa vankien vapautus avaa ovia rauhanneuvotteluille ja poliittiselle muutokselle
Venezuelan hallitus on päättänyt vapauttaa merkittävän määrän vankeja, mikä on nähty eleenä rauhan edistämiseksi. Vapautettavien joukossa on sekä venezuelalaisia että ulkomaalaisia, mutta vapautettavien tarkkaa määrää tai henkilöllisyyksiä ei ole kerrottu. Päätös vankien vapauttamisesta tuli pian sen jälkeen, kun Yhdysvallat pidätti Venezuelan presidentin Nicolás Maduron ja siirsi hänet Yhdysvaltoihin vastaamaan huumerikossyytteisiin.
Jorge Rodríguez, Venezuelan parlamentin puheenjohtaja ja maan väliaikaisen presidentin Delcy Rodríguezin veli, ilmoitti vapautuksista torstaina. Foro Penal -järjestön mukaan Venezuelassa on yli 800 poliittista vankia, joista osa on sotilasviranomaisia. Vapautus on saanut tukea myös kansainvälisesti, ja esimerkiksi Espanjan ulkoministeriö on ilmoittanut, että vapautettavien joukossa on espanjalaisia kansalaisia.
Vapautusten myötä on toiveita, että tämä johtaisi laajempaan rauhan ja vuoropuhelun aikaan Venezuelassa. Yhdysvallat on ilmaissut kiinnostuksensa Venezuelan öljyvaroihin, ja maan poliittinen tilanne on ollut kiistanalainen useiden vuosien ajan. Vapautukset voivat olla askel kohti rauhallisempaa poliittista ilmapiiriä ja oikeudenmukaisuutta.
-
Venezuela løslater flere fanger
NRK -
Regierung: Venezuelas Regierung kündigt Freilassung vieler Häftlinge an
Die Zeit -
Venezuela vil løslade fanger som fredsgestus
BT -
Nach Festnahme Maduros: Venezuelas Regierung kündigt Freilassung vieler Häftlinge an
Stern -
Venezuela to release a significant number of prisoners as gesture to seek peace
ABC News -
Venezuela: Stort antal fångar ska släppas
Aftonbladet
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.