HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Walmartin toimitusjohtaja Doug McMillon siirtyy eläkkeelle - John Furner nousee uudeksi johtajaksi helmikuussa 2026

Julkaistu:

Walmartin pitkäaikainen toimitusjohtaja Doug McMillon jää eläkkeelle tammikuussa 2026, ja hänen paikkansa ottaa yrityksen Yhdysvaltojen operaatioiden johtaja John Furner. McMillon jatkaa kuitenkin johtavassa ja neuvonantavassa roolissa tammikuuhun 2027 asti. McMillon on ollut Walmartin johdossa vuodesta 2014, ja hänen aikanaan yhtiö on kokenut merkittäviä muutoksia teknologian saralla. Hän on muun muassa parantanut työntekijöiden olosuhteita nostamalla palkkoja ja laajentamalla vanhempainvapaita sekä edistänyt tekoälyteknologian käyttöä asiakaskokemuksen parantamiseksi.

Furner, joka on ollut osa Walmartia vuodesta 1993, aloittaa toimitusjohtajana 1. helmikuuta 2026. Hän on työskennellyt eri johtotehtävissä yhtiön kaikilla liiketoiminta-alueilla ja on osoittanut kykynsä johtaa yritystä digitaalisen muutoksen aikana. Walmartin hallituksen puheenjohtaja Greg Penner kertoo, että Furner on oikea henkilö ohjaamaan yhtiötä seuraavaan kasvun vaiheeseen. McMillon puolestaan kiittää hallitusta ja työntekijöitä mahdollisuudesta johtaa yhtiötä ja iloitsee sen saavutuksista hänen kaudellaan. Walmartin osakkeet laskivat hieman uutisen jälkeen, mutta yhtiön taloudelliset tulokset ovat pysyneet vahvoina.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.