Warner Bros Discovery hylkää Paramountin jättitarjouksen ja valitsee Netflixin yhteistyökumppaniksi
Warner Bros Discovery on päättänyt hylätä jälleen Paramount Skydancen ostotarjouksen, vaikka se on parannettu vihamieliseksi 108,4 miljardin dollarin tarjoukseksi. Yhtiö suosittelee sen sijaan osakkeenomistajiaan tukemaan Netflixin kanssa solmittua 82,7 miljardin dollarin sopimusta, jolla se myy suoratoisto- ja studiolaitoksensa Netflixille. Warner Brosin hallitus pitää Netflixin tarjousta osakkeenomistajien etujen mukaisena ja vähemmän riskialttiina.
Paramountin tarjous on saanut tukea muun muassa Oracle-yhtiön perustajalta Larry Ellisonilta, mutta Warner Bros katsoo, että tarjouksen mukana tulee merkittäviä riskejä ja kustannuksia. Paramount haluaisi ostaa koko Warner Brosin, mukaan lukien CNN ja Discovery Channel, kun taas Netflixin sopimus koskee vain studio- ja suoratoimintaliiketoimintaa.
Mahdollinen kauppa sekä Netflixin että Paramountin kanssa herättää huolta kilpailulainsäädännön näkökulmasta ja todennäköisesti johtaa laajaan sääntelyviranomaisten tarkasteluun. Warner Brosin hallitus uskoo, että Netflixin kanssa tehty sopimus tarjoaa paremman suojan ja arvon osakkeenomistajille, ja toivottaa Netflixin ja Warner Brosin yhdistämisen tervetulleeksi, sillä se tuo yhteen täydentäviä vahvuuksia ja yhteisen intohimon tarinankerrontaan.
-
Warner Bros. Discovery rejects Paramounts amended takeover offer
NBC News -
Warner Bros Discovery tells investors to reject latest $108bn hostile Paramount bid
The Guardian -
Warner Bros rejects takeover offer from Paramount, tells shareholders to stick with Netflix bid
News 13 -
Warner Bros rejects Paramount offer, tells shareholders to stick with Netflix
ABC News -
Warner Bros styrelse står fast: Netflix bud bäst
Privata Affärer
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.