WNBA ja pelaajayhdistys saavuttavat 30 päivän lisäajan työehtosopimusneuvotteluilleen
WNBA ja pelaajayhdistys WNBPA ovat sopineet 30 päivän jatkoajasta nykyisten kollektiivisten työehtosopimusneuvottelujen osalta. Nykyisen sopimuksen oli määrä päättyä perjantaina, ja jatkoaika ulottuu nyt 30. marraskuuta asti. Tämä päätös ehkäisee mahdollisen työtaistelun, kuten lakon tai työsulun, toteutumisen. Neuvottelut ovat edenneet intensiivisesti, mutta erimielisyyksiä on yhä erityisesti tulonjaon ja palkkamallin suhteen.
Liiga on ehdottanut pelaajille merkittäviä palkankorotuksia ja pyrkii sitomaan palkat tulojen kasvuun. Pelaajayhdistys puolestaan toivoo palkkakaton joustavamman mallin, joka heijastelisi muiden suurten urheiluliigojen käytäntöjä ja mahdollistaisi paremman osuuden tuloista. Palkkakysymykset ovatkin neuvottelujen keskiössä, sillä pelaajat hakevat merkittäviä parannuksia muun muassa palkkoihin ja etuihin.
Vaikka edessä on vielä haasteita, molemmat osapuolet ovat ilmaisseet halunsa saavuttaa mullistavan sopimuksen, joka hyödyttäisi sekä pelaajia että liigaa. Tämänhetkinen jatkoaika tarjoaa lisää aikaa päästä kompromissiin näistä tärkeistä kysymyksistä. Neuvottelut jatkuvat tiiviisti, ja kaikki liigan ulkopuoliset tapahtumat, kuten laajennusvaraustilaisuudet, ovat toistaiseksi keskeytettynä uuden sopimuksen ratifiointiin asti.
-
Sources: WNBA, players extend CBA for 30 days
ESPN -
WNBA, players agree to 30-day extension one day before CBA expires
New York Post -
Report: WNBA, players union agree to 30-day extension for CBA negotiations
Sportsnet.ca
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.