HIGH.FI on myös Androidille ja iPhonelle!

Yhdysvallat iski huumekauppaa vastaan - kaksi kuollutta Itä-Tyynellämerellä

Julkaistu:

Yhdysvaltain armeija on suorittanut hyökkäyksen alukseen Itä-Tyynellämerellä, jossa kaksi henkilöä kuoli ja yksi selvisi. Hyökkäys oli ensimmäinen sen jälkeen, kun Venezuelan presidentti Nicolás Maduro pidätettiin tammikuun alussa. Yhdysvaltain eteläkomento, Southcom, ilmoitti iskusta perustuen tiedustelutietoihin, joiden mukaan alus oli mukana huumekaupassa ja kulki tunnetuilla huumereiteillä. Yhdysvaltain rannikkovartiosto etsii edelleen selviytynyttä henkilöä.

Tämä operaatio oli osa laajempaa Yhdysvaltain kampanjaa torjua laitonta huumekauppaa Venezuelan läheisyydessä. Syyskuusta lähtien USA on kohdistanut iskuja yli 30 alukseen Tyynellämerellä ja Karibianmerellä. Iskut ovat herättäneet kiistoja niiden laillisuudesta, sillä Yhdysvallat ei ole esittänyt selviä todisteita alusten huumekauppayhteyksistä. Kansainväliset asiantuntijat ja ihmisoikeusjärjestöt ovat kritisoineet iskuja oikeudenkäynnin ulkopuolisina tappoina. Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on kuitenkin puolustanut operaatioita osana taistelua huumekauppaa ja terrorismia vastaan.
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.