Yhdysvaltain MM-unelma käynnistyi omalla maalilla: Australia kaatui tiukassa kamppailussa
Yhdysvallat sai unelma-alun MM-kisojen D-lohkon huippuotteluun Australiaa vastaan Seattlessa, kun australialaispuolustaja Cameron Burgess ohjasi pallon omaan maaliin jo avaushetkillä. Maali syntyi Folarin Balogunin vahvan juoksun ja Ricardo Pepille tarkoitetun syötön päätteeksi, mutta Burgessin epäonnistunut katko muutti tilanteeksi 1-0 isännille.
Otteluun lähdettiin korkeissa panoksissa, sillä molemmat joukkueet olivat voittaneet avausottelunsa ja kamppailivat lohkon kärkipaikasta ja pudotuspelipaikan varmistamisesta. Yhdysvallat oli murskannut Paraguayn, Australia puolestaan yllättänyt Turkin selvästi.
Yhdysvallat joutui kuitenkin tulemaan toimeen ilman tähtihyökkääjäänsä Christian Pulisicia, joka jäi sivuun pohjevamman vuoksi. Hänen paikkansa hyökkäyksessä otti Ricardo Pepi, ainoana muutoksena Mauricio Pochettinon avauskokoonpanoon. Australia vastasi fyysisellä ja kurinalaisella joukkueella, joka pyrki hyödyntämään vastahyökkäyksiä.
Johtomaalin jälkeen USA painosti toista osumaa, ja Weston McKennie pääsi useisiin tilanteisiin, mutta australialaispuolustus ja erityisesti Jordan Bos onnistuivat estämään lisäosumat. Australia oli lähellä tasoitusta Mathew Leckien kaukolaukauksella, joka hipaisi tolppaa. Yhdysvaltain maalivahti Matt Freese puolestaan hoiti varmasti Socceroosin harvat yritykset. Ottelu jatkui tasaisena, mutta isännät hallitsivat kenttätapahtumia.
-
USA vs Australia live: World Cup hosts take the lead after Socceroos own goal
France 24 -
Jetzt live – Eigentor verschafft den USA Traumstart im Spiel gegen Australien
Die Welt -
Watch as World Cup co-hosts USA lead Australia through own goal
Yahoo! Sports
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.