Yhdysvaltojen erikoisjoukot pidättivät Venezuelan presidentin: Muutoksen toiveet ja kansainvälinen kritiikki kärjistyvät
Yhdysvaltojen erikoisjoukot ovat pidättäneet Venezuelan presidentin Nicolás Maduron ja hänen vaimonsa Cilia Floresin. Operaatio toteutettiin laajamittaisesti ja siihen osallistui yli 150 lentokonetta, ja sen tarkoituksena oli tuoda Maduro Yhdysvaltoihin vastaamaan syytöksiin huumekartellin johtamisesta. Maduron pidätys tapahtui Fuerte Tiunan sotilastukikohdassa Caracasissa. Heidät vietiin ensin Guantánamon tukikohtaan ja sen jälkeen New Yorkiin, jossa heidät sijoitettiin Metropolitan Detention Center -vankilaan.
Operaatio on herättänyt laajaa kansainvälistä huomiota ja kritiikkiä. Presidentti Trump ilmoitti, että Yhdysvallat tulee hallitsemaan Venezuelaa siirtymävaiheen ajan ja palauttamaan öljyntuotannon. Tämä on herättänyt huolta kansainvälisessä yhteisössä, ja esimerkiksi Kanadan pääministeri Mark Carney on korostanut kansainvälisen oikeuden kunnioittamisen tärkeyttä.
Maduron kiinniotto on saanut monia Yhdysvaltoihin muuttaneita venezuelalaisia iloitsemaan, sillä he ovat toivoneet muutosta kotimaansa tilanteeseen. Toisaalta osa alueen ihmisistä on protestoinut Yhdysvaltojen toimia vastaan, pitäen niitä brutaalina hyökkäyksenä. Maduron pidätyksen jälkeen monet toivovat, että Venezuela voisi siirtyä kohti demokraattisempaa ja vakaampaa tulevaisuutta.
-
Photos show damage at Fuerte Tiuna, the military base were Maduro was captured
CBS News -
The rise and fall of Venezuela’s ruthless leader Nicolás Maduro: From bus driver to dictator
New York Post -
Canada ber om respekt for folkeretten etter amerikansk aksjon i Venezuela
NRK -
What are the implications of US ‘capture’ of Nicolas Maduro?
Al Jazeera -
Kristersson: Befriade från Maduros diktatur
Sydsvenskan -
I waited for this moment for so long. Many U.S. Venezuelans praise Maduro capture
LA Times -
What to know about Nicolás Maduros capture by U.S.
CBS News -
U.S. treating Nicolás Maduro like a drug kingpin, federal authorities say
CBS News -
What he ate: Inside the meticulously planned operation to capture Maduro
ABC News -
Attorney General Pam Bondi says Maduro will face the full wrath of American justice
CBS News -
Maduro förs till skräckfängelse: Maskar i maten
Aftonbladet
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.