Yhdysvaltojen jääkiekkomaajoukkueen olympiajuhlat: Ylpeyttä ja yhteishenkeä Miamiin
Yhdysvaltojen miesten jääkiekkomaajoukkue juhli näyttävästi saavutettuaan ensimmäisen olympiakultansa sitten vuoden 1980. Joukkue saapui Miamiin juhlimaan voittoa Kanadasta, ja ilta venyi myöhään asti yökerhoissa ja ravintoloissa, ennen kuin pelaajat suuntasivat varhain aamulla kohti Washington DC:tä. Vaikka juhlat olivat railakkaita ja pelaajilla oli väsymystä ilmassa, he olivat silminnähden ylpeitä saavutuksestaan ja halusivat esitellä kultamitaleitaan presidentti Donald Trumpin kutsumana Valkoisessa talossa.
Jack Hughesin jatkoaikamaali ratkaisi finaalin Kanadaa vastaan, ja hän sekä muut pelaajat korostivat ylpeyttään edustaa Yhdysvaltoja. Presidentti Trump onnitteli joukkuetta puhelimitse heti voiton jälkeen ja kutsui heidät liittovaltion osoitukseen. Naisten joukkue sai myös kutsun, mutta heidän oli kieltäydyttävä aikataulusyiden vuoksi, vaikka he ilmaisivat kiitollisuutensa tunnustuksesta.
Joukkueiden välillä vallitsee vahva yhteishenki ja kunnioitus, mikä näkyi myös Jack Hughesin ja hänen äitinsä kommenteissa. Molemmat korostivat, miten urheilijat tukevat toisiaan ja pyrkivät tuomaan yhteenkuuluvuutta niin joukkueen sisällä kuin laajemmin yhteiskunnassa.
-
Jack Hughes, mom address U.S. men's hockey backlash over Trump call
Yahoo! Sports -
U.S. mens hockey team excited to attend President Trumps State of the Union address after gold medal win
CBS Sports -
Hungover Team USA hockey stars grab a much-needed coffee and head to DC to meet Trump after boozy Miami gold medal party
Mail Online
Näytä aiheesta lisää otsikoita
Tämä on automaattisesti luotu uutiskooste, jonka lähteenä on käytetty lukuisia uutisartikkeleita. Artikkelin ohesta löytyvät kaikki uutisen luomiseen käytetyt lähteet, joissa aiheesta kerrotaan laajemmin.